Don Quijote

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha

El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha aneb Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha je nejslavnější španělský román, jehož autorem je Miguel de Cervantes y Saavedra. Řadí se mezi klíčová díla světové literatury. První vydání spatřilo světlo světa 16.1.1605 a brzy se stalo bestsellerem. Don Quijote byl přeložen do 85 jazyků (po bibli je nejvíce překládanou knihou na světě) a v roce 2002 byl prohlášen nejlepší knihou všech dob. V české verzi se rytíř smutné postavy poprvé objevil v roce 1864 v adaptaci Bláznivý rytíř, první český překlad vyšel o dva roky později.

Původním autorovým záměrem bylo napsat parodii na ve své době populární rytířské romány. Avšak poselství, které Don Quijote již více než 400 let předává svým čtenářům, síla víry v humanitní ideály, lásku a spravedlnost, přesahuje politické i společenské změny a je stále aktuální.

Hlavním hrdinou dvoudílného románu je komická postava, která nerozlišuje mezi skutečností a iluzí. Venkovský šlechtic Don Quijote, poblázněný četbou rytířských románů, se vydá se svým sluhou, sedlákem Sancho Panzou, na pouť za ideálem svého srdce, vysněnou Dulcineou. Jeho chování na tvářích čtenáře často vyvolává úsměv. Osud snílka s ryzími úmysly a statečným srdcem, který chce bojovat za lepší svět, je však spíše tragický. Don Quijote zemře na to, že zmoudří – zjistí totiž, že nepatří do světa, v němž vládnou zištní a nízcí.

Cervantesův renesanční román byl v norském Oslu označen předními spisovateli světa za nejlepší literární dílo historie. Výběrové ankety se zúčastnilo 100 spisovatelů z 54 zemí, mimo jiné Milan Kundera, Salman Rushdie, John Irving, Carlos Fuentes a Norman Mailer.

Co něm řekli

Ben Okri, nigerijský spisovatel

Existuje-li román, který byste měli přečíst, než zemřete, pak je to Don Quijote

Václav Havel, dramatik, spisovatel a někdejší prezident republiky

Don Quijote de la Mancha je od svého zrození postavou provokující snad všechny generace. Je vtělením věčné touhy po spravedlnosti, je stavem beztíže rozumu i pudu sebezáchovy. Máme bezpočet důvodů k jeho pochopení a k sympatiím, radujeme se z něj jako z literární postavy, ale podvědomě se obáváme s ním v životě potkat. Jeho vášeň je naší technické době cizí a většině z nás by nejspíš připomněla, že jsou sice tisíce svící, ale jen jeden plamen.

Mario Vargas Llosa, peruánský spisovatel

Don Quijote má svobodomyslnou a anarchistickou podstatu, román je koncipován jako výzva autoritě a moci, je to óda na svobodu, která spojuje problémy, přání a perspektivy moderního člověka. Vyjadřuje touhu po irealitě a fikci a jejím prorůstání do skutečnosti, kterou si člověk chce sám formovat a vytvářet.

Bolek Polívka, herec

Lidé jako Quijote bourají zažité předsudky a zásadně vrtají do dějin, zatímco Sanchové Panzové je musí držet při zemi.

Andrés AMORÓS, univerzitní profesor, Madrid

Don Quijote není historická postava, snad právě proto se mohl stát současníkem všech generací, i té dnešní. V zahraničí tu postavu pochopili dokonce dřív než my ve Španělsku a Don Quijote se hned po bibli stal nejpřekládanější knihou.

Jan Tříska, herec

Cervantesův Don Quijote je planoucí pochodeň inspirace.

Václav Česák, sochař

Rytířství pro mě neznamená jen připravenost k fyzickému boji, ale hlavně k duchovnímu. Vždy to byla a je oslava ctností duše človeka na cestě k lásce a dobru. I přes všechna utrpení v takovém boji, můžeme spatřit světlo, v kterém září silueta Dona Quijota – symbol velkého lidství.

José DELGADO, Společnost „Quijote“, Toledo

Postava Dona Quijota není spjata jen s některými konkrétními místy do našeho kraje. Stopami Dona Quijota je protkána celá La Mancha, ale chcete-li opravdu vědět, ke kterému místu se upínal on sám, pak je to El Toboso.

Alonso Fernández, člen španělské královské lékařské akademie

Quijote je psychopatologický román, jehož protagonistou je realisticky vykreslená mentálně nemocná osoba.

2 komentářů k článku “Don Quijote”

  1. Hana Čechová říká:

    Moc se mi líbí, doporučuji dál svým studentům.

    Čechová

  2. Koment říká:

    Je to RYTÍŘ SMUTNÉ PODOBY.

Zanechte komentář

Můžete použít Texy! formátování.