O soše

Oslovili jsme také autora sochy hlavního hrdiny našeho projektu, Václava Česáka, s prosbou o jeho příběh, spojený s historií vzniku sochy. Tady je.

Váš nápad se mi velice zamlouvá a je pro mě čest svou prací i slovem přispět k tak nadčasovému tématu.

S Bolkem jsem se poznal prostřednictvím režiséra Otakára Schmidta před několika lety. Jelikož jeho zájem o sochařské umění je opravdu velký, celkem rychle jsme se domluvili na realizaci nějakého monumentu na olšanské farmě. Trvalo dlouho než jsem se přes různé návrhy vzpínajících se koní ze země dobral poznání samotné osoby Bolka Polívky. Bylo by zdlouhavé popisovat všechny události, které mě vedly ke kichotovské myšlence. Kdo poznal prostředí okolo Bolka jistě pochopí, že postava Dona Quijota je jeho srdci nejblíže. V každém případě po získání těchto zkušeností jsem už neváhal a pustil se do práce. Po shlédnutí videa Bolkovy verze D.Q. mne fascinoval jeho kostým, hlavně dominantou vysokých bot, jako by chtěl být nade vším, blíže nebi. Proto ty chůdy!

Jelikož místo osazení jsme zvolili na poli za farmou, bylo nutné aby pod sochou projel traktor, tím jsme dospěli k výšce 7 metrů. Pak už nezbývalo než odsouhlasit mnou zhotovený model. Nepamatuji si přesně, který den to bylo, ale na farmě bylo opět plno a mě se nechtělo do velkého předvádění a tak jsem čekal na příhodnou chvíli. Trvalo to dost dlouho, lidí moc neubývalo, naopak bylo jich stále víc, to už Bolek nevydržel a veřejně mě vyzval k předvedení modelu, neb jsem člověk plachý, pokorně jsem poslechl a model umístil na střed hlavního stolu. Zábava pokračovala dál jako by se nic neudálo. Nevím jak dlouho to trvalo, ale něco na kuráž jsem stačil vypít, což navodilo určité uvolnění, toho využil Bolek aby se ke mě naklonil a pronesl „KURŇA TO JE KICHOT JAKO SVIŇA“.

Zanechte komentář

Můžete použít Texy! formátování.